Nicholas Booth – „Zigzag”

przełożyli

Tatiana Grzegorzewska

Piotr Grzegorzewski

Redakcja: Anna Wawryszuk
Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2008

Pasjonująca biografia jednego z najsłynniejszych podwójnych agentów II wojny światowej. Nicholas Booth ze swadą opisuje zmienne koleje losu kasiarza, któremu udało się oszukać Abwehrę.

Eddie Chapman był przed wojną popularną postacią londyńskiego półświatka – kasiarzem z zamiłowaniem do nocnych klubów, pięknych kobiet i wystawnego życia. Kiedy wojska niemieckie wkroczyły na wyspę Jersey, odbywał właśnie karę w tamtejszym więzieniu. Bez wahania zaproponował okupantom swoje usługi. Przeszkolony przez Abwehrę, został zrzucony na spadochronie nad Anglią, by dokonać sabotażu fabryki samolotów „Mosquito”. Jednak natychmiast po wylądowaniu nawiązał kontakt z brytyjskimi władzami i stał się jednym z najsłynniejszych podwójnych agentów współpracujących z MI5.

Nicholas Booth w swojej pracy opiera się na niedawno odtajnionych aktach brytyjskiego kontrwywiadu dotyczących agenta Zigzaga. Udało mu się również dotrzeć do żyjących krewnych superszpiega oraz – przede wszystkim – do jego żony Betty. Pozwoliło mu to nakreślić barwny, wielowymiarowy portret tego niezwykłego człowieka, który, jak zapisał jeden z funkcjonariuszy MI5, nade wszystko „kochał ekscytujące życie”.
„Historia wielu szpiegów jest banalna i szara. Nie posłużyłaby za temat powieści” – zanotował inny. „Historia Chapmana, szpiega niemieckich tajnych służb, [jest] zgoła odmienna. Gdyby opisano ją w powieści, zostałaby uznana za nieprawdopodobną”.

Biografia, którą czyta się jak najlepszy thriller!

Patrz również:

Eddie Chapman w angielskiej Wikipedii

strona internetowa poświęcona Eddiemu Chapmanowi

artykuł we „Wprost” o agencie Zigzagu i jego niedoszłym zamachu na Hitlera

Reklamy