J. Maarten Troost – „Zagubiony w Chinach”

przełożyli

Tatiana Grzegorzewska

Piotr Grzegorzewski

Redakcja: Anna Wawryszuk
Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2010


Autor bestsellera The Sex Lives of Cannibals powraca z przezabawną opowieścią o swoich przygodach w Chinach.

J. Maarten Troost zyskał rzesze czytelników dowcipnymi opowieściami o swoich podróżach po odległych wyspach południowego Pacyfiku. Kiedy ponownie poczuł głód przygody, postanowił iść na całość i zmierzyć się z najliczniejszym i najbardziej intrygującym narodem świata. W książce Zagubiony w Chinach Troost zabiera czytelników w szaloną podróż, wiodącą od Pekinu i Szanghaju aż po pustynię Gobi i Tybet.

Troost unika piratów drogowych w Szanghaju, je mięso jaka w Tybecie, rozszyfrowuje menu w restauracjach (serwujących takie miejscowe specjały, jak penis bydlęcy z czosnkiem), odwiedza przewodniczącego Mao (wciąż nieżyjącego i bardzo pomarańczowego) i wchodzi (wraz z 80 000 innych ludzi) na Tai Shan, świętą górę Chin. Poza opowieściami o niezwykłych przygodach autora w książce można znaleźć trafny obraz wielkiego kraju znajdującego się u progu przemian, które wpłyną na życie nas wszystkich. Troost udowadnia, że choć znamy Yao Minga, jemy dim sum i kupujemy tanie plastikowe produkty, które zapełniają półki wszystkich sklepów, prawdziwe Chiny wciąż pozostają dla nas obcym światem – a w zasadzie planetą.

Autor ukazuje Chiny, jakich wcześniej nie widzieliśmy, a jego przekomiczne opowieści przekonują nas, że jest jednym z najzabawniejszych i najwnikliwszych przewodników w podróżach palcem po mapie.

J. Maarten Troost jest znany z książek Getting Stoned with Savages i The Sex Lives of Cannibals. Jego artykuły stale pojawiają się w „Atlantic Monthly”, „Washington Post” i „Prague Post”. Spędził dwa lata w Kiribati na Oceanie Spokojnym, a potem został doradcą Banku Światowego. Po kilku latach spędzonych na Fidżi i w Vanuatu przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i mieszka obecnie z żoną i dwoma synami w Kalifornii.

Patrz również:

strona wydawnictwa Random House poświęcona książce Lost on Planet China

Reklamy