Marc Eliot – „Amerykański buntownik. Życie Clinta Eastwooda”

przełożył

Piotr Grzegorzewski

Redakcja: Anna Wawryszuk
Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2010

Jako aktor uwodzi nas wdziękiem prawdziwego twardziela. Jako reżyser i producent zdumiewa artystycznym kunsztem i techniczną biegłością. Będący symbolem Hollywood Clint Eastwood, jedna z największych żyjących legend filmu, to autor największych sukcesów amerykańskiego kina.

W Amerykańskim buntowniku autor bestsellerów i uznany historyk filmu Marc Eliot przypatruje się ekscytującym, a często burzliwym losom Clinta Eastwooda. W odróżnieniu od wcześniejszych biografów Eliot pisze z pełną szczerością o jego wzlotach i upadkach, artystycznych sukcesach i porażkach, a także o fascynujących związkach między jego życiem a sztuką. Wnikliwe badania Eliota odpowiadają na pytanie, w jaki sposób ten przeciętny uczeń i pozbawiony ambicji playboy zyskał sławę hollywoodzkiego „seksownego buntownika”, by potem, mimo wszelkich przeciwności, stać się jedną z najjaśniejszych gwiazd w panteonie sław i wielokrotnym laureatem Oscara. Autor Amerykańskiego buntownika analizuje też największe z dzieł Eastwooda, filmy, które już w tej chwili są klasykami amerykańskiego kina – Za garść dolarów, Brudnego Harry’ego, Bez przebaczenia, Rzekę tajemnic, Za wszelką cenę i Gran Torino.

Pełen wnikliwych spostrzeżeń dotyczących prywatnego życia Eastwooda i jego działalności publicznej, Amerykański buntownik jest niezwykle zajmującą lekturą, a zarazem najbardziej kompletną biografią tej powszechnie szanowanej i uwielbianej gwiazdy Hollywood, aktora, który, mimo że był Człowiekiem bez Imienia, odcisnął niezatarte piętno na świecie filmu.

Marc Eliot to rozchwytywany autor kilkunastu książek dotyczących kultury popularnej. Wśród nich znajdują się powszechnie chwalone biografie Cary’ego Granta i Jimmy’ego Stewarta, wielokrotnie nagradzana książka Walt Disney: Hollywood’s Dark Prince, biografia Phila Ochsa Death of a Rebel, którą wielu uważa za najlepszą książkę o latach sześćdziesiątych, napisana wspólnie z Erin Brockovich książka o jej życiu Take It from Me, a także Down Thunder Road: The Making of Bruce Springsteen, To the Limit: The Untold Story of the Eagles i Reagan: The Hollywood Years.

Jego artykuły dotyczące popkultury i świata mediów znaleźć można w takich pismach jak „Penthouse”, „L.A. Weekly” i „California Magazine”. Dzieli swój czas między Nowy Jork, Woodstock, Los Angeles i Daleki Wschód.

Strona internetowa autora: www.marceliot.net.

Fragmenty książki do posłuchania: Eastwood w Radiu Mercury

Reklamy