Peter Hedges – „Wyższe sfery”

przełożyli

Iwona i Piotr Grzegorzewscy

Redakcja: Anna Wawryszuk
Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław 2010

Tim Welch jest powszechnie lubianym nauczycielem historii w elitarnej szkole prywatnej w Nowym Jorku. Jego żona Kate całymi dniami przesiaduje w skromnym mieszkanku z dwoma synami, rozpaczliwie próbując być dla nich taką matką, jakiej nigdy nie miała. Tim i Kate wydają się ostatnią szczęśliwą parą w dzielnicy Brooklyn Heights. Wszystko się zmienia, gdy w ich uporządkowany świat wkracza Anna Brody, która wprowadziła się do najdroższego domu w okolicy. Anna jest nie tylko piękna i bogata; jest również porywcza i spontaniczna. Z powodów, których nikt nie rozumie, wybiera na przyjaciół Kate i Tima, po czym wprowadza ich do swojego świata wyższych sfer.

Napisane lekkim piórem, wywołujące gromki śmiech, wzruszające i pełne wnikliwych obserwacji psychologicznych Wyższe sfery mają wszystkie najlepsze cechy pierwszej powieści Petera Hedgesa, Co gryzie Gilberta Grape’a. To inteligentna komedia obyczajowa opowiadająca o ryzyku utraty wszystkiego i zaprawionych kroplą goryczy poszukiwaniach tego, co w życiu najważniejsze.

Peter Hedges jest powieściopisarzem, dramaturgiem, scenarzystą i reżyserem. Sławę przyniósł mu film Co gryzie Gilberta Grape’a, do którego napisał scenariusz (oparty na własnej powieści). Jest także scenarzystą i reżyserem filmów Wizyta u April i Ja cię kocham, a ty z nim oraz współscenarzystą komedii Był sobie chłopiec (nominacja do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany). Mieszka z żoną i dziećmi na Brooklynie. Pracuje nad filmową adaptacją swojej powieści, do której prawa zostały niedawno kupione przez Focus Features.

Najlepsza książka Hedgesa… Ciepła, lecz pozbawiona taniego sentymentalizmu opowieść o życiu małżeńskim.

„Kirkus Reviews”

Świetnie zarysowane postacie i doskonała narracja.

„Publishers Weekly”

Reklamy