Terry Teachout – „Pops. Życie Louisa Armstronga”

przełożyli

Piotr Grzegorzewski

Marcin Wróbel

Redakcja: Anna Wawryszuk
Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2011 (wrzesień)

Portret nakreślony ręką Teachouta przypomina nam przede wszystkim, dlaczego tak bardzo kochamy muzykę Armstronga.

„Publishers Weekly”

Wielki artysta, który był zarazem dobrym człowiekiem. Geniusz, który urodził się w slumsach i stał się znany w każdym zakątku świata. Muzyk o tak przemożnym magnetyzmie, że udało mu się zdetronizować Beatlesów na listach przebojów cztery dziesięciolecia po nagraniu pierwszej płyty. Louis Armstrong – dla przyjaciół Pops – napisał najwspanialszą ze wszystkich jazzowych autobiografii (i to w pełni samodzielnie). Tworzył również kolaże, które przywodzą na myśl prace Romare’a Beardena. Poza sceną był uwielbianym przez kolegów dowcipnym człowiekiem o zaskakująco złożonej osobowości i wybuchowym charakterze, twardszym, niż przypuszczają jego fani.

Terry Teachout dotarł do źródeł, które były niedostępne dla wcześniejszych biografów, w tym setek prywatnych nagrań Armstronga, i stworzył wnikliwą biografię najbardziej wpływowego muzyka jazzowego dwudziestego wieku. Po raz pierwszy mamy okazję poznać pełną historię jego aresztowania za posiadanie marihuany, kulisy groźnego dla życia flirtu z chicagowskimi gangsterami i triumfalnych debiutów na Broadwayu oraz w Hollywood, a także wniknąć w jego skomplikowane życie uczuciowe.

Aspirujący do miana kompletnej biografii Armstronga Pops jest porywającym portretem człowieka, jego świata i muzyki.

Podnosząca na duchu, po mistrzowsku opowiedziana historia. Pops to lektura obowiązkowa dla każdego czytelnika, którego interesuje muzyka, amerykańska kultura i to, w jaki sposób jeden człowiek może inspirować cały świat.

Michael Cogswell, dyrektor Louis Armstrong House Museum

Pops to rewelacyjna biografia Louisa Armstronga, najbardziej wpływowej postaci amerykańskiej sztuki. Teachout zbadał i opisał życie i twórczość Armstronga tak, jak nikt przed nim.

George Avakian, producent płyty Louis Armstrong Plays W. C. Handy

Terry Teachout jest krytykiem teatralnym „Wall Street Journal”, szefem działu recenzji „Commentary” i autorem książek: All in the Dances: A Brief Life of George Balanchine, The Skeptic: A Life of H. L. Mencken i A Terry Teachout Reader. Napisał także libretto The Letter, opery Paula Moraveca, której premiera odbyła się w 2009 roku w Santa Fe Opera. Zanim całkowicie poświęcił się pisaniu, był basistą jazzowym. Jest jednym z twórców The Oxford Companion to Jazz oraz autorem tekstów do książeczek albumów Karrin Allyson, Gene’a Bertonciniego, Rogera Kellawaya, Diany Krall, Marian McPartland, Marii Schneider i Luciany Souzy. Prowadzi blog poświęcony sztuce: www.terryteachout.com.

(na podst. tekstów reklamowych Houghton Mifflin Harcourt)
Reklamy